Wybielanie zębów od A do Z

Wybielanie zębów od A do Z

wybielanie zębów

Na czym polega wybielanie zębów? Brzydki kolor zębów spowodowany jest obecnością w nich różnych barwników. Barwniki te w większości są dość specyficzne i podobne do siebie, dzięki czemu możliwe jest oddziaływanie na nie en masse poprzez specjalną substancję, nadtlenek wodoru, który delikatnie zmienia część ich struktury chemicznej, dzięki czemu ich barwa się rozjaśnia. Barwniki nie są z zęba usuwane, ale ich kolor zmienia się na znacznie jaśniejszy odcień.

Co znajduje się w żelach do wybielania zębów?

Typowe żele do wybielania zębów składają się z trzech substancji: nadtlenku karbamidu, karbopolu i glicerolu, który jest ich rozpuszczalnikiem. Samo wybielanie prowadzone jest przez nadtlenek wodoru, który uwalnia się w reakcji dwóch powyżej wskazanych substancji. Za charakterystyczny zapach żelu odpowiedzialny jest mocznik, który uwalnia się w czasie omawianej reakcji chemicznej. Karbapol ma tutaj podwójną funkcję, ponieważ oprócz wywoływania reakcji, zagęszcza jeszcze żel i powoduje, że działa on powoli. Żele często posiadają także inne substancje, których zadaniem jest na przykład ochrona dziąseł.

Co różni produkty do wybielania ogólnodostępne od tych, które oferują nam stomatolodzy?

Różnica w składzie chemicznym może być nieistotna, ale proces wybielania na własną rękę i u dentysty to dwie zupełnie inne kwestie. Działając na własną rękę ryzykuje się, że proces będzie niedokładny, połknie się duże ilości żelu i nawet to, że dojdzie do uszkodzeń zębów. Spowodowane jest to brakiem możliwości wykonania sanacji zębów przed zabiegiem i zabezpieczenia dziąseł oraz stosowania źle dopasowanych, produkowanych masowo nakładek na zęby. Czasami istnieją też przeciwwskazania, których w warunkach domowych nie wykryjemy.

Jakie są typowe wskazania do wybielania?

Wybielanie zębów prowadzić można zawsze pod jednym tylko warunkiem: zęby muszą być zdrowe. Istnienie wypełnień nie jest problemem i co najwyżej po zakończeniu wybielania można wymienić plomby, które odstawałyby pod względem koloru. Najłatwiej usuwa się przebarwienia wywołane żywnością, na przykład kawą, oraz te związane z wiekiem.

Czy są jakieś przeciwwskazania?

Główne przeciwwskazania to ciąża oraz uczulenie na preparat wybielający. Nie może być też żadnych chorób zębów i dziąseł. Co więcej, jeśli przebarwienia mają charakter powierzchniowy, trzeba je usuwać metodami powierzchniowymi, nie poprzez wybielanie.