Pytania o aparaty ortodontyczne

Pytania o aparaty ortodontyczne

aparat ortodontyczny

Wada zgryzu to duży problem, który może wynikać również z genetyki. Często jednak wszystko spowodowane będzie złymi nawykami, które powstają już w dzieciństwie. Dzięki nowoczesnym aparatom można sobie radzić z różnymi problemami.

Obecnie dostępne aparaty dają możliwość usuwania wad zgryzu. Przygotowywane są one pod kątem konkretnego pacjenta, dzięki czemu będzie można oczekiwać, że wszystko będzie dobrze przygotowane i będzie gwarantować rozwiązanie problemów z uzębieniem. Do ortodonty powinniśmy się wybrać z dzieckiem w wieku kilku lat, gdy zaczynają się kształtować pierwsze zęby stałe. Wtedy rzeczywiście będzie można ocenić jak kształtuje się zgryz u dziecka. To najlepszy sposób na ocenę i wtedy będzie można udać się do specjalisty, który będzie w stanie poprawić zgryz.

Oczywiście takie zabiegi są możliwe także u dorosłych, którzy mają problem z uzębieniem. Warto zauważyć, że obecnie ortodonta będzie pomocny niezależnie od wieku. Powinno się dbać o proste zęby, ponieważ jest to ważne dla naszego zdrowia i chroni nas przed poważnymi problemami związanymi z chorobami przyzębia. Problem zgryzu może dalej prowadzić także do kłopotów z układem pokarmowym.

Obecnie oferowane nam aparaty są zróżnicowane. Mamy takie, które są wyjmowane albo też stałe aparaty, które zakłada się na jakiś okres czasu. Stałe aparaty stosuje się w momencie, gdy tym wyjmowanym nie można poradzić sobie z korekcją zgryzu. Należy pamiętać o tym, że dzieci, które mają obniżoną odporność nie będą mogły nosić aparatu. Jest to poważne przeciwwskazanie i dopóki nie będzie usunięte nie będzie możliwości prowadzenia takiej formy leczenia. Aparat będzie założony dopiero po wykonaniu zdjęcia zębów i odcisku, musi być bowiem bardzo precyzyjny. Jego zakładanie nie będzie bolesne, ale pojawia się ból z czasem, gdy nasze zęby zaczynają się ustawiać i w trakcie jedzenia mogą się pojawiać problemy.

Gdy zęby będą już ustawione będzie trzeba jeszcze podjąć działania, które utrwalają efekt. W tym zakresie stosuje się specjalny aparat retencyjny, który będzie chronił przed powrotem zębów na dawne miejsce. Po zdjęciu aparatu będą również konieczne wizyty u ortodonty, który będzie kontrolował czy w naszym przypadku nie ma problemów z powracającymi zębami.