Piaskowanie zębów - dowiedz się więcej

Piaskowanie zębów - dowiedz się więcej

Usuwanie przebarwień na zębach

Zabieg dentystyczny, podczas którego usuwa się nieestetyczne przebarwienia oraz osad nazębny, to piaskowanie zębów. Wykorzystywana jest do tego specjalna piaskarka. Zabieg ten jest sprzymierzeńcem w walce z kamieniem nazębnym. Zobacz, czy powinieneś poddać się temu zabiegowi, jak często go wykonywać oraz czy powinieneś przygotować się na ból.

Podczas tego zabiegu stomatolog usunie z twoich zębów płytkę nazębną oraz osady, a ponadto powierzchniowe przebarwienia. Wykorzysta do tego urządzenie, za pomocą którego na zęby skieruje strumień piasku.

Płytka nazębna - powstawanie

Jest to osad, dość lepki, który powstaje po wymieszaniu drobin pokarmu, które pozostały między zębami, z bakteriami i drobnoustrojami i obumarłymi komórkami. Bakterie, które żyją w płytce nazębnej, są powodem chorób dziąseł. Poza tym, wytwarzają one kwas, który odpowiada m.in. za ubytki próchnicowe, gdyż atakuje szkliwo. Szczotką do zębów nie jesteś w stanie wyczyścić wszystkich szczelin między zębami i miejsc, gdzie płytka nazębna się gromadzi. Tu rozwiązaniem jest wykonywanie regularnego zabiegu piaskowania. Piasek, stosowany przez dentystów, może dotrzeć nawet do drobnych szczelin. Usuwa przebarwienia i osady, zatem choroby zębów i dziąseł powstają rzadziej.

Dla kogo jest zabieg piaskowania?

Najlepiej, by wykonywali go:

- palacze

- osoby, które lubią pić dużo czarnej kawy i herbaty

- osoby z aparatem ortodontycznym

- osoby z ciasno osadzonymi zębami

- osoby, które postanowiły wybielić zęby

Pozbycie się osadu nazębnego

Jeżeli jesteś w tej grupie osób, powinieneś piaskować zęby regularnie i profilaktycznie co ok. 6 miesięcy. Pozwoli to na zachowanie estetycznego wyglądu zębów, które przy tym będą zdrowe, bez chorób dziąseł i zębów.

Czy zabieg jest bolesny?

Nie będzie cię bolał, ponadto jest w pełni bezpieczny. Jeżeli cierpisz na nadwrażliwość, możesz jedynie przez krótki czas mieć podrażnione dziąsła. Przygotuj się też na słonawy smak piasku dentystycznego.

Jak przebiega zabieg?

Stomatolog sięgnie po piaskarkę, która pracując pod ciśnieniem i z wykorzystaniem wody, rozpyla piasek na zęby pacjenta. Dociera on do wszystkich niedostępnych miejsc. Potem piasek jest usuwany. Wszystko zajmuje 30 min, a kosztuje ok. 120 zł.

Zalecenia

W ciągu trzech godzin po piaskowaniu nie należy spożywać pokarmów silnie barwiących.

Wśród przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu są m.in.: uczulenie na preparaty wykorzystywane podczas piaskowania, stany zapalne w jamie ustnej, wrzody narządów układu pokarmowego.