Leczenie zachowawcze zębów, profilaktyka

Leczenie zachowawcze zębów, profilaktyka

Wizyta dentystyczna

Próchnica

To zakaźna choroba, która charakteryzuje się tym, że dochodzi do demineralizacji tkanek zęba, które zaczynają się rozpadać. Próchnica może atakować każdą tkankę zęba: szkliwo, zębinę, kostniwo a także każdą część zęba. trzeba pamiętać, że tkanki, które są zniszczone nie mogą się zregenerować samoistnie. Jednym sposobem na likwidację bólu i nadanie pierwotnego wyglądu będzie usunięcie zmienionej zębiny i dokładne uzupełnienie ubytków. Dlatego właśnie ten stan choroby w zębie będzie tak kłopotliwy, ponieważ nie da się go pokonać inaczej niż przez wizytę u dentysty.

Leczenie zębów

Leczenie zachowawcze a więc odtwórcze powinno charakteryzować się tym, że będzie dążyło do utrzymywania zębów w ich naturalnym kształcie oraz kolorze. Poprzez zastosowanie współczesnych materiałów do wypełnień o wielu kolorach i wysokiej wytrzymałości leczenie ubytków próchnicznych jest możliwe w wyjątkowo estetyczny sposób, niejednokrotnie zastępuje skutecznie drogie leczenie protetyczne. Celem stomatologii estetycznej będzie dążenie do przywrócenia naturalnego oraz estetycznego wyglądu naszym zębom. Efekt taki można uzyskiwać przez zmianę kształtu, wielkości albo też barwy naszych zębów.

Próchnica zębów

Endodoncja

To dziedzina stomatologii zachowawczej, która określona jest jako leczenie kanałowe. Nie zawsze będzie się dało zahamować proces próchnicowy w zębie szczególnie, gdy będzie się on toczył bez objawów, a tak często się zdaje. Może więc dojść do sytuacji, w której zniszczona będzie miazga zęba a więc tkanka naczyniowo – nerwowa, która jest odpowiedzialna za to, że ząb żyje, doprowadza do stanu zapalnego a następnie próchnica niszczy miazgę i dochodzi do jej obumarcia. Na szczęście leczenie, które kiedyś nie było możliwe teraz jest już dla każdego dostępne.

Dzięki nowoczesnym metodom oraz materiałom można przeprowadzić praktycznie każdy proces leczenia endodontycznego, którego zadaniem będzie ochrona zęba przed jego usunięciem a więc ekstrakcją. Właściwie przeprowadzone leczenie kanałowe ma sprawić, że uda się zachować zęba lub jego korzeń do odbudowy protetycznej. Należy pamiętać iż dobrze przeleczony korzeń staje się właściwie naturalnym implantem zęba.