Leczenie kanałowe bez tajemnic

Leczenie kanałowe bez tajemnic

leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe na pewno u wielu pacjentów budzi lęki. Związane jest z zapaleniem miazgi i prawdopodobnie należy do tych zabiegów, które są najbardziej nielubiane przez pacjentów. Niekiedy właśnie z obawy przed takim leczeniem omijamy gabinety dentystyczne. Oczywiście zmiany jakie mamy w miazdze zębowej to poważna sprawa, która może się objawić przez ból zęba. 

Obecnie to właśnie ból zęba będzie dla nas najlepszą informacją, że dzieje się coś niekorzystnego co będzie niebezpieczne dla naszego zdrowia. Wtedy jak najszybciej będzie można podjąć leczenie, by w ogóle myśleć o ratowaniu zębów. Mogą się jednak pojawiać takie sytuacje, gdy miazga nie będzie dawała o sobie znać przez pojawiający się ból. To będzie poważny kłopot, ponieważ ludzie mogą nawet nie zdawać sobie sprawy z poważnego problemu, który będzie ich dotyczył. Leczenie kanałowe jest zazwyczaj realizowane ze znieczuleniem miejscowym, dlatego nie trzeba się obawiać, że będzie się pojawiał ból w czasie takiego procesu leczenia.

Możliwości jakie możemy wybrać są różne, ale najważniejsze będzie leczenie u dobrego specjalisty. Oczywiście nie jest to nic przyjemnego, ale z drugiej strony to ratowanie naszych zębów oraz szansa na to, że w przypadku innych zębów taki problem nie będzie już nas dotyczył. Jeśli nie będziemy zapobiegać i leczyć chorej miazgi to na pewno problem zacznie się przenosić na inne zęby. Jeśli chodzi o sam proces leczenia to zawsze ważne będzie wcześniejsze wykonywanie badań i zdjęcia RTG, który określi położenie kanałów. To kluczowa sprawa, od której może zależeć możliwość przeprowadzenia leczenia. Lekarz musi mieć dokładny obraz, ponieważ na jego podstawie będzie dokonywał wypełnienia kanałów. Całe leczenie kanałowe składać się może z kilku kolejnych etapów. Na sam początek należy usunąć zmienioną tkankę i wyczyścić kanały, tak by stany zapalne już nie miały tam miejsca. Jeśli tego się nie uda dokonać to tak naprawdę pokonanie tego problemu praktycznie nie będzie możliwe. 

Potem będzie trzeba wykonywać w bardzo dokładny sposób wypełnienie tych kanałów. To sprawa kluczowa, ponieważ od tego zależeć będzie skuteczność całej terapii. Samo leczenie jest oczywiście trudne i jeśli nie będzie wykonane przez dobrego specjalistę to może się okazać, że nie przyniesie zadowalających efektów. Leczenie kanałowe wykonuje się także u dzieci, ale tutaj trzeba będzie wykazać się odpowiednią starannością i ostrożnością, która związana jest oczywiście ze specyfiką jaka dotyczy małych pacjentów.