Czy wiesz, jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej?

Czy wiesz, jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej?

higiena jamy ustnej

Codzienna higiena jamy ustnej znacznie ogranicza ryzyko rozwoju próchnicy. Każdy z nas powinien myć zęby przynajmniej dwa razy dziennie i nitkować je. W higienie jamy ustnej ważną rolę odgrywa właściwie dobrana szczoteczka do zębów oraz zawierające fluor płyny do płukania jamy ustnej.

Jaka szczoteczka?

Zdecydowana większość szczoteczek do mycia zębów to szczoteczki miękkie lub średnio twarde. Ich włosie jest zebrane w pęczki, które są z kolei ustawione w rzędach. W zależności od szczoteczki pęczki te mogą być proste, ale mogą też zostać tak przycięte, że przypominają swoim wyglądem stożek. Różnią się one nie tylko stopniem twardości włosia, ale także wyprofilowaniem rączki.

Jaki stopień twardości szczoteczki powinniśmy wybrać, najlepiej doradzi nam nasz stomatolog. Najczęściej osoby, których stan jamy ustnej jest idealny mogą używać szczoteczek średnio-twardych. Osoby dorosłe powinny myć zęby szczoteczką, której część pracująca nie przekracza 1,2 centymetra szerokości, a jej długość nie jest większa niż trzy centymetry.

Szczoteczkę powinno się wymieniać przynajmniej raz na trzy miesiące. Zanim użyjemy nowej szczoteczki musimy ją umyć starannie w ciepłej wodzie, a następnie na dwadzieścia cztery godziny zanurzyć w trzyprocentowym roztworze wody utlenionej.

Jak szczotkować zęby?

Istnieje kilka metod szczotkowania zębów: pozioma, pionowa, obrotowo-wymiatająca, okrężna Fonesa, wibracyjna Bassa, Chartresa, Stillmanna, szorowania – stosowana przez większość z nas, ale niekoniecznie polecana przez dentystów oraz fizjologiczna Smitha.

Metodą obrotowo-wymiatającą mogą być zęby osoby, które nie cierpią na choroby przyzębia oraz młodzież. Metoda ta jest najlepsza i najmniej szkodliwa. Powierzchnie żujące zębów z boku żuchwy myjemy przy pomocy metody poziomej, a zęby przednie pionową.

Czy wystarczy myć tylko zęby?

Prawidłowa higiena jamy ustnej nie ogranicza się tylko do mycia zębów. Musimy także starannie szczotkować swój język, na którym gromadzi się zawsze bardzo wiele bakterii. O szczotkowaniu języka pamięta jednak bardzo niewiele osób. Do czyszczenia języka najlepiej jest wykorzystywać specjalny przyrząd nazywany zamiataczem. Przyrząd ten oraz czyszczenie języka z jego pomocą nie powinno być stosowane u małych dzieci. Możemy to robić dopiero po ich szóstych urodzinach.