Co to jest scaling?

Co to jest scaling?

płytka nazębna

Czym jest kamień nazębny? To płytka nazębna, która jest połączona z resztkami pokarmowymi, które ulegają mineralizacji. Kamień będzie miał kolor kremowy, czasami żółtobrązowy.

U osób, które palą papierosy może się pojawiać kolor ciemnobrązowy. Złogi nazębne przede wszystkim będą się pojawiać na dolnym łuku zębowym od strony języka a także na zębach trzonowych górnych od strony policzka. Może być również osad, który bardzo często pojawia się między innymi po kawie i papierosach.

Na czym polega scaling?

Usługa związana z usuwaniem kamienia nazębnego polegać będzie na przykładaniu specjalnej końcówki ultradźwiękowej w miejsce, gdzie kamień się znajduje. Pod wpływem drgań będzie dochodziło do rozbijania i usuwania tych występujących złogów. Po wykonaniu takiej usługi powinno się również polerować oczyszczone zęby przy użyciu specjalnej pasty, bądź też gumką na wysokich obrotach. Jako metody uzupełniające stosuje się jeszcze piaskowanie zębów co będzie pozwalać na usuwanie innych osadów na powierzchni i w ramach przestrzeni między zębowych czy bruzd.

Czy zabieg jest bezbolesny?

Zabieg, który związany jest z usuwaniem kamienia nazębnego jest raczej dobrze znoszony przez pacjentów i praktycznie nie będzie powodował bólu. W niektórych przypadkach jest lekkie uczucie dyskomfortu co związane jest z drganiami urządzenia ultradźwiękowego. Tendencja związana z odkładaniem się kamienia nazębnego będzie indywidualną sprawą każdego człowieka. Jest jednak grupa pacjentów, u których takie złogi pojawiają się częściej niż u innych. Przede wszystkim będzie się to wiązać ze składem naszej śliny.

Regularne usuwanie kamienia oraz zabiegi związane z higieną jamy ustnej sprawią, że ten problem nie będzie nas dotyczył. Na ten zabieg nie powinny się decydować osoby, które mają wszczepiony rozrusznik serca, ponieważ sprzęt mógłby powodować zakłócenia w jego pracy. Poza tym nie można go wykonywać u osób po zabiegach bypassów czy u osób, które chorują na cukrzycę. Również u kobiet w ciąży w pierwszych i ostatnich miesiącach zabieg nie będzie wskazany. W tym przypadku kamień usuwać można tylko ręcznymi narzędziami.