Co to jest korona protetyczna?

Co to jest korona protetyczna?

korona protetyczna

W naturalnym zębie mamy korzeń i koronę. Korona to część, która jest widoczna w ustach i od niej będzie zależeć wygląd naszego uśmiechu. Jeśli naturalny ząb będzie zniszczony w takim stopniu, że jego naturalna odbudowa nie będzie możliwa to będzie można starać się o wykonywanie korony protetycznej, która będzie zacementowana na stałe.

Korony to również ważny element leczenia z użyciem implantów. Jeśli mamy mocno zniszczoną koronę zębową to będzie podstawowy moment, w którym wykonywanie korony protetycznej będzie wskazane. Niektórzy decydują się również na jej wykonywanie w momencie, gdy pojawi się niedoskonałość estetyczna. Oprócz tego prowadzi się korektę stosunków zwarciowych, tak by unikać leczenia u ortodonty. Korony protetyczne stosuje się tylko w takich przypadkach, gdy nie będzie innej możliwości na rekonstrukcję zęba i jego korony. Przez takie działania będzie można wzmocnić swój stały ząb i będzie szansa na poprawę jego funkcjonalności i estetyki. Pojawi się również szansa na odbudowę tych części, których brakuje.

Korony wykonuje się obecnie z różnych materiałów. Docelowe wykonywane są z użyciem metalu lub też porcelany. Należy je dopasować odpowiednio do potrzeb danego pacjenta i konkretnego problemu, który będzie go dotyczył. Korony porcelanowe, które znajdują się na podbudowie metalowej dzięki połączeniu porcelany i metalu mogą być jednocześnie bardzo trwałe jak i też charakteryzować będą się należytą wytrzymałością. Obecnie najczęściej do wykonywania korony wykorzystuje się dwie wizyty. W trakcie pierwszej należy wykonać bardzo dokładne badania i nastąpić musi również przygotowanie zęba, na którym korona będzie się znajdować. Dopiero na kolejnej będzie można podjąć działania związane z wykonaniem takiej korony i jej przygotowaniem na zębie pacjenta.

Co to jest wkład koronowo-korzeniowy? Wkłady koronowo-korzeniowe są to ćwieki cementowane, które mogą wzmacniać złamane zęby. W sytuacji, gdy ilość pozostałych tkanek jest mała, można właśnie wykorzystywać taki wkład, który stanie się odpowiednim wsparciem w takiej sytuacji i w odpowiedni sposób wzmocni zęba. Wkłady wykonywać można z metalu czy włókna szklanego. Wykonuje się je w zębach martwych, leczonych kanałowo, nie stosuje się w przypadku działań związanych ze znieczuleniem tkanki.